||

WYBACZAM CI…

photo credit: ashley rose, via photopin cc
photo credit: ashley rose, via photopin cc

„To, co potępiasz, kiedyś potępi ciebie, a co osądzasz, tym się kiedyś staniesz.”

Anthony de Mello

 

Kurs cudów mówi: „wszystkie schorzenia mają swoje źródło w niewybaczeniu”. Skąd taki wniosek?

Spójrz przez pryzmat czasu, spójrz na siebie i odpowiedz sobie na pytania:

 • Czy wszystko u mnie w porządku?
 • Czy czuję się rewelacyjnie?
 • Czy mam jakieś problemy zdrowotne?
 • Czy coś mnie boli?
 • Jakie są moje myśli? O czym myślę najczęściej?
 • Na co zwracam uwagę u siebie i u innych ludzi?
 • Jak układa mi się moje życie uczuciowe?
 • Czy jestem zadowolony ze swojej pracy i zarobków?
 • Czy jestem zadowolony z siebie? Czy w pełni akceptuję siebie?

Czym jest wybaczenie?

Z pewnością nie ma to nic wspólnego z usprawiedliwianiem się. Wybaczenie to odpuszczenie, puszczenie wolnym czegoś lub kogoś, bo… im dłużej ciągniesz to ze sobą, tym bardziej cierpisz i blokujesz się. Twoje EGO uważa ODPUSZCZENIE  za stratę czasu, a czym jest „ego”? To twoje wyuczone nawyki, schematyczne myślenie, działanie, przyzwyczajenia, zaprogramowanie.

Twoje zdrowie, a Wybaczenie

Musisz wiedzieć, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy Twoim stanem zdrowia, a tym, jak długo nosisz w swoim sercu żal, złość, czy też niechęć do kogoś lub czegoś. Tym, kim stajesz się każdego dnia, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok – to nic innego jak Twoje myśli, w których czasami zamykasz się niczym w puszce.

Zaraz oburzysz się i powiesz: „Przecież wszystkiego nie można wybaczyć! Jak mogę wybaczyć perfidną zdradę! Wieloletnie kłamstwa, okradanie i oszukiwanie mnie! Jak mam wybaczyć komuś, kto mnie wykorzystał, bił, molestował, maltretował, był moim katem! Jak wybaczyć ignorancję, egoizm i chamstwo?!”.

Jest mniej lub więcej do wybaczenia, ale póki nosisz to wszystko w swojej głowie pielęgnując każdą krzywdę w swoim sercu – to nieświadomie odbierasz sobie szansę na zdrowsze, szczęśliwsze, a tym samym piękniejsze życie.

Osoba lub osoby, które kiedyś skrzywdziły Cię – mogą nawet nie być tego świadome, nie pamiętać o tym, bo po prostu uznały, że nic złego nie uczyniły, bo… dla nich jest to coś normalnego, naturalnego. TAK! I taki scenariusz musisz dopuścić do siebie, bo tak też się dzieje, tak też czasami bywa.

Zamiatam pod dywan i zapominam

Otóż nie, tak się nigdy nie dzieje! To Twój sposób na oszukiwanie siebie, bo myślisz, że jak o czymś „zapomnisz”, to to „coś” zapomni o Tobie. Podświadomość nigdy nie zapomina – im bardziej zamiatasz pod ten dywan, tym bardziej ona odnajduje Ciebie w Twoim codziennym życiu, czyli ponownie: nieudane życie uczuciowe, nie ta praca, nie te zarobki, ciąg kłopotów finansowych, niezadowolenie z życia, ze znajomych, z samego siebie, problemy zdrowotne. Mogę mnożyć w nieskończoność, a Ty w nieskończoność możesz udawać, obwiniać wszystko i wszystkich, wypierać się i co dalej…?

Jak nauczyć się WYBACZAĆ?

„Zacznij najpierw od siebie, ponieważ nigdy nie wybaczysz nikomu, dopóki nie wybaczysz najpierw sobie.

Wszelkie krzywdy, których doświadczyłeś, wszelkie cierpienia i urazy, to wszystko siedzi głęboko w Tobie — Twoje ciało sygnalizuje Ci to każdego dnia poprzez wszelkie dolegliwości, a życie przyciąga do Ciebie często sytuacje i ludzi, których chciałbyś uniknąć.

ĆWICZENIE:

— Powiedz sobie: „Wybaczam sobie wszystko i akceptuję siebie w pełni”. Zwróć uwagę na to: Co czujesz wypowiadając te słowa? Co się z Tobą dzieje? Czy odczuwasz opór? Zaczęło coś Cię boleć, dusić? Jeśli tak, to już wiesz od czego należy zacząć swoją pracę. Jeśli będziesz miał z tym problemy, to poproś o profesjonalną pomoc i wsparcie”. (fragment z książki „Bliskie Rozmowy” – po więcej WEJDŹ TUTAJ)

Magia lustra

Uwolnienie, odpuszczenie to przede wszystkim akceptacja siebie i pogodzenie się ze stanem faktycznym, bycie Tu i Teraz i pozwolenie, aby przeszłość odeszła. Dlatego każdego dnia spójrz w lustro i powiedz (np. myśląc sobie o konkretnej osobie):

Wybaczam Ci, że nie jesteś  taki/taka jakim/jaka myślałam/myślałem, że jesteś. Wybaczam ci, że okazałeś/aś się być zupełnie inną osobą, niż deklarowałeś/aś, że jesteś. Wybaczam Ci, bądź wolny”. (Ułóż sobie stosowną, swoją afirmację)

W ten sposób ty uwalniasz się od przeszłości, od tego, co cię wręcz zżerało od środka, a ona uwalnia się od ciebie. 

PAMIĘTAJ! Twoim sensem życia nie są słowa i uznanie innych ludzi. Nie są też przeszłe, przykre wydarzenia jakich doświadczyłeś, nie są osoby, które nie zrozumiały, odrzuciły Ciebie, czy też wykorzystały Cię.

Wewnętrzny Spokój osiągniesz tylko wówczas, gdy Zrozumiesz, Zaakceptujesz i Wybaczysz. Wówczas radzenie sobie z emocjami z dnia na dzień będzie łatwiejsze dla Ciebie, a z czasem sam sobie podziękujesz za to, jakim Wartościowym, Wyjątkowym i Kochającym Człowiekiem jesteś.

jeśli jednak nadal potrzebujesz trochę więcej zrozumienia dla tego, co dzieje
się w Twoim życiu, i chcesz otworzyć się na coś nowego

jeśli zaufałeś, szczerze pokochałeś, a zostałeś zraniony,
odrzucony lub wykorzystany

jeśli jeszcze NIE WYBACZYŁEŚ czegoś sobie, komuś, Bogu i wciąż
odczuwasz żal, smutek lub złość

jeśli nie potrafisz naturalnie cieszyć się i odczuwać radości
z życia, z siebie, z tego, co robisz i co już masz

jeśli w środku Ciebie jest jeszcze poczucie winy za swoje słowa
i czyny z przeszłości, a czujesz, że już czas, aby się z tym
pożegnać

jeśli nadal zazdrościsz, porównujesz się, walczysz o uwagę,
akceptację i zrozumienie, a czujesz, że chcesz się od tego
wszystkiego wyzwolić

jeśli czujesz, że Twoje życie i serce są obciążone przeszłością
i wydarzeniami, które były trudne, a Ty chcesz uwolnić się
od ran i bólu, które nadal odczuwasz…

…to warto, abyś sięgnął po książkę „BLISKIE ROZMOWY”, bo w niej odnajdziesz nie tylko odpowiedzi, ale COŚ niebywale głębokiego, coś,
co jest poza zranieniem i zamknięciem życiowym… – po Więcej WEJDŹ TUTAJ i pobierz sobie BEZPŁATNY fragment książki

…a  teraz posłuchaj tej cudownej piosenki. Zamknij oczy, wsłuchaj się w dźwięk, słowa i odpłyń w ich ramionach nie myśląc już o niczym, odczuwając już tylko ulgę i lekkość…

 

Artykuł napisany 09.12.2014r. – edytowany 20.12.2017r.

Podobne wpisy

21 komentarzy

 1. Wybaczyłem mojej żonie zdradę. Trochę to trwało, ale wybaczyłem, bo zżerało mnie to od środka, nie dawało spokoju. Wczesniej był koszmar, bo wręcz nienawidziłem jej za to, ale to jeszcze pogarszało mój stan psychiczny i zdrowotny. Z pomoca poradziłem sobie, a takie artykuły też pomagają, więc dzięki Ola. Pozdrawiam.

  1. Maćku,

   Dziękuję za Twój komentarz i cieszę się bardzo, iż poradziłeś sobie z zaistniałą sytuacją. Z pewnością tego typu zdarzenia nie należą do przyjemnych, ale…zawsze niosą ze sobą informację zwrotną dla człowieka, zawsze coś pokazują, objawiają, nawet jeśli na początku są dla nas koszmarem. Przyjęcie tego do siebie, zaakceptowanie i pożegnanie się z przeszłością, a także wybaczenie otwierają drzwi do teraźniejszości, do życia w Tu i Teraz. Pozdrawiam Cię serdecznie.

 2. Zakochałam się, pokochałam, otworzyłam swoje serce i duszę na miłość…Myślałam, że jest to odwzajemnione, ale myliłam się. Ta druga osoba nie była gotowa, ma szczelnie zamkniete swoje serce, ale…przecież nikogo nie zmusi się do miłości, nie powie, że przeszłość ma już za sobą, że jest tu i teraz ze mną tutaj. Nawet mówiąc to, nie zmieni to faktu, że dana osoba tylko myslała, że może, że chce, ale uciekła, wyparła się…Wybaczyłam to, przepłakałam wiele nocy, szukałam siebie, aż uleczyłam swoje serce, bo zrozumiałam. Tak jak napisałaś wcześniej Olu – ta osoba jest ścianą, ona nie chce i nie rozumie, nic na siłę…Moje serce jest gotowe na miłość, bo wiem, że zasługuję na prawdziwą, czystą i wzajemną miłość. Dziękuję Ci za każde dobre, piękne słowo, które trafia do serca…

  1. Moniko dziękuję za Twoje piękne wyznanie o wybaczeniu, o Twoje drodze, o tym, co czułaś i jak sobie z tym poradziłaś. Kluczowy był moment zwrotny, czyli moment, w którym zatrzymałaś się i dałaś sobie szansę na zamknięcie tego, co za Tobą, co minęło, co okazało się iluzją. Teraz żyjesz w rzeczywistości i głośno oznajmiasz wszechświatu, że zasługujesz na prawdziwą, czystą, odwzajemnioną miłość, bo zasługujesz i tak też się stanie. Nigdy w to nie wątp, nigdy nie trać wiary, bo Ci, co zamknęli swoje serca na miłość, to tak naprawdę zamknęli się na prawdziwe życie, ale nie Ty… Pozdrawiam Cię serdecznie.

 3. Fajne, ale napisz proszę dokładniej, jak odróżnić zamiatanie pod dywan od wybaczania, bo w zasadzie, gdy odpuszczam, przestaję się tym zajmować, to zamiatam pod dywan, czy wybaczam. Jakie warunki trzeba spełnić, zeby nie zamieśc pod dywan, tylko wybaczyć?

  1. Marzeno,

   Zapraszam Cię do przeczytania artykułu „Stłumienie jest wśród nas – wewnętrzny konflikt” – tam szczegółowo wyjaśniam aspekt „zamiatania pod dywan” – https://www.aleksandrajagodzinska.pl/rozwoj-wewnetrzny-2/stlumienie-jest-wsrod-nas-wewnetrzny-konflikt/ W wybaczaniu nie ma czegoś takiego jak warunkowanie, bo to dotyka już aspektu psychologicznego, czyli umysłu, który stawia już warunki, czyli wybaczę Ci, jeśli…albo wybaczę Ci pod warunkiem itp. Wybaczenie jest dla Ciebie, to Twój spokój, a spokój wypływa z serca. Więc wybaczając kieruj się sercem, a nigdy umysłem, bo ten zawsze będzie przeczesywał bank swoich danych, aby znaleźć lub też nie rozwiązanie. Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za Twój komentarz.

   1. Olu, dziękuję, bardzo mi pomogłaś tym zdaniem o kierowaniu się sercem, a nie umysłem, gdyż ten zawsze będzie angażował się w poszukiwanie rozwiązań.
    Trudno mi uspokoić umysł, uciszyć… Chociaż serce pięknie odpuszcza i otacza miłością… Po pewnym czasie znowu umysł przejmuje pałeczkę, jakby zabraniał sercu dokonać aktu wybaczenia… Jak go przekonać, żeby dał już spokój?…

   2. Marzeno,

    Z umysłem nie toczy się negocjacji, bo on zawsze pokieruje Cię tam, gdzie już byłaś, co już znasz, bo on tak po prostu działa – odpowiada za to głównie lewa półkula. Aby bardziej uaktywnić prawą półkulę – odpowiedzialną m.in. za to, co intuicyjne, nielogiczne, twórcze, czułe – skup się na sobie, na medytacji, przytul siebie, otocz większym zaufaniem. Pamiętaj, że „żadna myśl nie mieszka za darmo w Twojej głowie” – jeśli czujesz, że zaczynają Cię atakować, to już dużo, bo jesteś tego świadoma, a skoro jesteś tego świadoma – masz moc, aby je przegonić, aby głośno powiedzieć: „odejdźcie! nie chcę Was! bo teraz jestem….” i dokończ sobie to, co czujesz. Największym i najgłębszym punktem energii jest serce, umysł przegrywa z nim pod tym względem i będzie przegrywał za każdym razem jak tylko skupisz się na swoim sercu, na tym, co wypływa z jego głębin… Wszelkie uleczenie zawsze odbywa się z wewnątrz, ale i wszelkie dolegliwości również kreowane są przez świat wewnętrzny, bo to co wewnątrz, to na zewnątrz….Ściskam Cię mocno.

 4. Heya i am for the primary time here. I found this board and I find It truly useful
  & it helped me out much. I am hoping to offer something again and help others like you helped me.

 5. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your
  point. You obviously know what youre talking about, why
  waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 6. hello!,I really like your writing so a lot!
  I require a specialist on this area to solve my problem.
  Maybe that is you! Taking a look forward to
  see you.

 7. I used to be recommended this website by means
  of my cousin. I am now not positive whether this put up is written through him
  as nobody else recognise such specific about my problem.

  You’re wonderful! Thanks!

 8. Thanks for sharing that wonderful written content on your website.
  I ran into it on google. I will be going to check back again as soon as you publish much more aricles.

 9. It has always been my belief that very good writing like this takes researching and talent.
  It’s really evident you have accomplished your homework.
  Excellent job!

 10. I had been honored to get a call from a friend as he found the key guidelines shared on the site.

  Browsing your blog post is a real wonderful experience. Many thanks for thinking of readers like me,
  and I wish you the best.

 11. I think thiѕ is one of the moѕt significant info fߋr me.
  Аnd i’m glad reading youг article. Βut ѕhould remark οn few general things,
  Τhe website style іѕ wonderful, thee articles іs really nice :
  D. Gօod job, cheers

 12. I really love your article. It’s evident that you have a lot of knowledge about this topic.
  Your points are well made as well as relatable.
  Thanks for writing engaging and useful material.

 13. I had been honored to receive a call from a friend as he discovered the key guidelines shared on the site.
  Browsing your blog post is a real wonderful experience. Thanks again for
  considering readers like me, and I wish you the best.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *