photo credit: ashley rose, via photopin cc

WYBACZAM CI…

photo credit: ashley rose, via photopin cc

photo credit: ashley rose, via photopin cc

„To, co potępiasz, kiedyś potępi ciebie, a co osądzasz, tym się kiedyś staniesz.”

Anthony de Mello

 

Kurs cudów mówi: „wszystkie schorzenia mają swoje źródło w niewybaczeniu”. Skąd taki wniosek?

Spójrz przez pryzmat czasu, spójrz na siebie i odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy wszystko u mnie w porządku?
  • Czy czuję się rewelacyjnie?
  • Czy mam jakieś problemy zdrowotne?
  • Czy coś mnie boli?
  • Jakie są moje myśli? O czym myślę najczęściej?
  • Na co zwracam uwagę u siebie i u innych ludzi?
  • Jak układa mi się moje życie uczuciowe?
  • Czy jestem zadowolony ze swojej pracy i zarobków?
  • Czy jestem zadowolony z siebie? Czy w pełni akceptuję siebie?

Czym jest wybaczenie?

Z pewnością nie ma to nic wspólnego z usprawiedliwianiem się. Wybaczenie to odpuszczenie, puszczenie wolnym czegoś lub kogoś, bo… im dłużej ciągniesz to ze sobą, tym bardziej cierpisz i blokujesz się. Twoje EGO uważa ODPUSZCZENIE  za stratę czasu, a czym jest „ego”? To twoje wyuczone nawyki, schematyczne myślenie, działanie, przyzwyczajenia, zaprogramowanie.

Twoje zdrowie, a Wybaczenie

Musisz wiedzieć, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy Twoim stanem zdrowia, a tym, jak długo nosisz w swoim sercu żal, złość, czy też niechęć do kogoś lub czegoś. Tym, kim stajesz się każdego dnia, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok – to nic innego jak Twoje myśli, w których czasami zamykasz się niczym w puszce.

Zaraz oburzysz się i powiesz: „Przecież wszystkiego nie można wybaczyć! Jak mogę wybaczyć perfidną zdradę! Wieloletnie kłamstwa, okradanie i oszukiwanie mnie! Jak mam wybaczyć komuś, kto mnie wykorzystał, bił, molestował, maltretował, był moim katem! Jak wybaczyć ignorancję, egoizm i chamstwo?!”.

Jest mniej lub więcej do wybaczenia, ale póki nosisz to wszystko w swojej głowie pielęgnując każdą krzywdę w swoim sercu – to nieświadomie odbierasz sobie szansę na zdrowsze, szczęśliwsze, a tym samym piękniejsze życie.

Osoba lub osoby, które kiedyś skrzywdziły Cię – mogą nawet nie być tego świadome, nie pamiętać o tym, bo po prostu uznały, że nic złego nie uczyniły, bo… dla nich jest to coś normalnego, naturalnego. TAK! I taki scenariusz musisz dopuścić do siebie, bo tak też się dzieje, tak też czasami bywa.

Zamiatam pod dywan i zapominam

Otóż nie, tak się nigdy nie dzieje! To Twój sposób na oszukiwanie siebie, bo myślisz, że jak o czymś „zapomnisz”, to to „coś” zapomni o Tobie. Podświadomość nigdy nie zapomina – im bardziej zamiatasz pod ten dywan, tym bardziej ona odnajduje Ciebie w Twoim codziennym życiu, czyli ponownie: nieudane życie uczuciowe, nie ta praca, nie te zarobki, ciąg kłopotów finansowych, niezadowolenie z życia, ze znajomych, z samego siebie, problemy zdrowotne. Mogę mnożyć w nieskończoność, a Ty w nieskończoność możesz udawać, obwiniać wszystko i wszystkich, wypierać się i co dalej…?

Jak nauczyć się WYBACZAĆ?

„Zacznij najpierw od siebie, ponieważ nigdy nie wybaczysz nikomu, dopóki nie wybaczysz najpierw sobie.

Wszelkie krzywdy, których doświadczyłeś, wszelkie cierpienia i urazy, to wszystko siedzi głęboko w Tobie — Twoje ciało sygnalizuje Ci to każdego dnia poprzez wszelkie dolegliwości, a życie przyciąga do Ciebie często sytuacje i ludzi, których chciałbyś uniknąć.

ĆWICZENIE:

— Powiedz sobie: „Wybaczam sobie wszystko i akceptuję siebie w pełni”. Zwróć uwagę na to: Co czujesz wypowiadając te słowa? Co się z Tobą dzieje? Czy odczuwasz opór? Zaczęło coś Cię boleć, dusić? Jeśli tak, to już wiesz od czego należy zacząć swoją pracę. Jeśli będziesz miał z tym problemy, to poproś o profesjonalną pomoc i wsparcie”. (fragment z książki „Bliskie Rozmowy” – po więcej WEJDŹ TUTAJ)

Magia lustra

Uwolnienie, odpuszczenie to przede wszystkim akceptacja siebie i pogodzenie się ze stanem faktycznym, bycie Tu i Teraz i pozwolenie, aby przeszłość odeszła. Dlatego każdego dnia spójrz w lustro i powiedz (np. myśląc sobie o konkretnej osobie):

Wybaczam Ci, że nie jesteś  taki/taka jakim/jaka myślałam/myślałem, że jesteś. Wybaczam ci, że okazałeś/aś się być zupełnie inną osobą, niż deklarowałeś/aś, że jesteś. Wybaczam Ci, bądź wolny”. (Ułóż sobie stosowną, swoją afirmację)

W ten sposób ty uwalniasz się od przeszłości, od tego, co cię wręcz zżerało od środka, a ona uwalnia się od ciebie. 

PAMIĘTAJ! Twoim sensem życia nie są słowa i uznanie innych ludzi. Nie są też przeszłe, przykre wydarzenia jakich doświadczyłeś, nie są osoby, które nie zrozumiały, odrzuciły Ciebie, czy też wykorzystały Cię.

Wewnętrzny Spokój osiągniesz tylko wówczas, gdy Zrozumiesz, Zaakceptujesz i Wybaczysz. Wówczas radzenie sobie z emocjami z dnia na dzień będzie łatwiejsze dla Ciebie, a z czasem sam sobie podziękujesz za to, jakim Wartościowym, Wyjątkowym i Kochającym Człowiekiem jesteś.

jeśli jednak nadal potrzebujesz trochę więcej zrozumienia dla tego, co dzieje
się w Twoim życiu, i chcesz otworzyć się na coś nowego

jeśli zaufałeś, szczerze pokochałeś, a zostałeś zraniony,
odrzucony lub wykorzystany

jeśli jeszcze NIE WYBACZYŁEŚ czegoś sobie, komuś, Bogu i wciąż
odczuwasz żal, smutek lub złość

jeśli nie potrafisz naturalnie cieszyć się i odczuwać radości
z życia, z siebie, z tego, co robisz i co już masz

jeśli w środku Ciebie jest jeszcze poczucie winy za swoje słowa
i czyny z przeszłości, a czujesz, że już czas, aby się z tym
pożegnać

jeśli nadal zazdrościsz, porównujesz się, walczysz o uwagę,
akceptację i zrozumienie, a czujesz, że chcesz się od tego
wszystkiego wyzwolić

jeśli czujesz, że Twoje życie i serce są obciążone przeszłością
i wydarzeniami, które były trudne, a Ty chcesz uwolnić się
od ran i bólu, które nadal odczuwasz…

…to warto, abyś sięgnął po książkę „BLISKIE ROZMOWY”, bo w niej odnajdziesz nie tylko odpowiedzi, ale COŚ niebywale głębokiego, coś,
co jest poza zranieniem i zamknięciem życiowym… – po Więcej WEJDŹ TUTAJ i pobierz sobie BEZPŁATNY fragment książki

…a  teraz posłuchaj tej cudownej piosenki. Zamknij oczy, wsłuchaj się w dźwięk, słowa i odpłyń w ich ramionach nie myśląc już o niczym, odczuwając już tylko ulgę i lekkość…

 

Artykuł napisany 09.12.2014r. – edytowany 20.12.2017r.

23 komentarze

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + siedem =