|

CO JEST WAŻNE, ABY STWORZYĆ SZCZĘŚLIWY ZWIĄZEK?

Co jest ważne aby stworzyć szczęśliwy związek, samoświadomość, otwartość w związku, co jest ważne dla mnie, jak kochać i być kochanym, aleksandra jagodzińska, rozwoj osobisty i duchowy, świadomość,

 

W jednym z poprzednich artykułów poruszyłam kwestię DOSKONAŁOŚCI ZWIĄZKÓW, a bardziej, gdzie to się zaczyna? W tym artykule przedstawię Ci jakie znaczenie w budowaniu zgodnego, szczęśliwego związku ma m.in. Samoświadomość i Otwartość oraz dowiesz się, co jest jeszcze WAŻNE, aby stworzyć Udany Związek.

 

SAMOŚWIADOMOŚĆ…

Czy rozwinąłeś w sobie samoświadomość? Dlaczego jest to takie ważne? Bo musisz zrozumieć, dlaczego myślisz, czujesz i zachowujesz się tak, a nie inaczej? Musisz zrozumieć, dlaczego czegoś lub kogoś pragniesz? dlaczego tak bardzo Ci zależy, lub też nie? i najważniejsze… jak i dlaczego stałeś się człowiekiem, jakim jesteś dzisiaj…?

Dopiero, jak odpowiesz sobie na powyższe pytania, będziesz gotowy, aby wspiąć się na wyższy poziom samoakceptacji. Jak sama nazwa sugeruje, sam siebie akceptujesz, tolerujesz i szanujesz. Tutaj nie ma znaczenia,co pomyślą i powiedzą inni ludzie, bo Ty będziesz potrafił bez żadnego skrępowania uśmiechnąć się i powiedzieć: „Wiem kim jestem, o czym marzę i jak chcę żyć…”

OTWARTOŚĆ…

Otwartość wynika z samoświadomości… Odpowiednie i właściwe otwarcie oznacza, że możesz powiedzieć drugiej osobie, której całkowicie zaufałeś, o tym, co czujesz, bez lęku przed potępieniem, odrzuceniem i brakiem zrozumienia.

Często poczucie winy wywołuje w nas walkę uczuć, to z kolei doprowadza do braku poczucia własnej wartości. Wynika to z destruktywnej krytyki i błędów, których doświadczyliśmy w przeszłości. Każdy z nas robił lub mówił w przeszłości coś, czego może dzisiaj żałować.

Uwolnienie się od demonów przeszłości to otwartość przed drugim człowiekiem, czyli podzielenie się z nim nie tylko tym, co w nas najpiękniejsze, ale także tym, co najbardziej skrywane. Jest to tzw. „katharsis”, czyli forma oczyszczenia, która zdejmuje z nas brzemię i pozwala żyć dalej w spokoju i harmonii. 

RÓWNOWAGA I TEMPERAMENT…

Dlaczego równowaga jest taka ważna? Bo każdy człowiek potrzebuje, aby dać upust temu, co w nim od dawna zakotwiczyło się. To pozwala uzewnętrznić się m.in. w rozmowie. To daje gwarancję dobrego samopoczucie…

A co stanie się gdy zabraknie tego ważnego elementu w związku z osobą, którą darzymy uczuciem? Odpowiedź jest oczywista – zaczynamy szukać tego u kogoś innego…

Podobny temperament z kolei sprawia, że w kwestiach rozmów każdy będzie chciał być dominatorem. Taka sytuacja spowoduje, że oboje będą walczyć o możliwość wypowiedzenia się kosztem drugiego. Odwrotna sytuacja jest też taka, jak dwie strony nie mają sobie prawie nic do powiedzenia. Siedzą obok siebie, rodzi się krępująca cisza (w ich odczuciu), której nie potrafią przełamać.

Dlatego też zrównoważony temperament po obu stronach to jedna z podstaw udanego związku. Gwarantuje to płynność przepływu informacji, czyli rozmowy będą toczyć się bez zgrzytów i równym rytmem.

KIEDY NIEZBĘDNE JEST PODOBIEŃSTWO?

  • wobec pieniędzy, czyli zarabiania, oszczędzania oraz wydawania
  • w stosunku do dzieci, czyli czy chcecie je mieć, ile i jak je wychowacie?

Nie ma możliwości, abyście doszli do porozumienia, jeśli jedno z Was ma odmienne podejście do w/w kwestii. Jeśli Ty lubisz wydawać pieniądze, czy też pożyczając je bez opamiętania, a druga strona jest przeciwna temu – będą ciągłe zgrzyty, co zrozumiałe, bo Wasz budżet będzie wciąż malał zamiast zapewnić Wam bezpieczeństwo finansowe na przyszłe lata.

To z kolei spowoduje spadek jakiejkolwiek motywacji oraz determinacji do budowania trwałego i zgodnego związku. Ta sama zasada odnosi się do dzieci. Jeśli Ty pragniesz mieć dzieci, a druga strona nie, wówczas różnica zdań i pragnień spowoduje zamknięcie drzwi między Wami. Powstała relacja w Waszym związku jest tylko chwilą, a często nawet iluzją, której ulegliście i czasami niepotrzebnie w niej nadal mieszkacie.

ZAANGAŻOWANIE…

Czym jest szczęśliwy związek? To całkowite zaangażowanie obu stron, wymagające niezwykle silnej determinacji, aby uczynić dany związek szczęśliwym.To świadomość siebie, a także tego, kogo chcesz mieć w swoim sercu oraz z kim chcesz połączyć swoją duszę…

Co musi być spełnione, aby tak się stało? Przede wszystkim musi dojść do połączenia wartości i postaw, które umiejętnie będą równoważyć temperamenty obu stron.

Co to oznacza dla Was? …. to, że nigdy nie przyjdzie Wam do głowy rozważanie możliwości rozstania, separacji lub rozwodu. W tym przypadku następuje przede wszystkim scalenie na poziomie mentalnym i duchowym – wchodzicie na wyższy poziom zwany  BEZWARUNKOWĄ MIŁOŚCIĄ… czyli Miłością, która nie stawia żądań, oczekiwań, ani warunków…

Porzucenie murów przeszłości i wszelkich ograniczeń pozwala całkowicie wyzwolić się dając poczucie spokoju. Zapominasz o wcześniejszym strachu, niepewności, zahamowaniach i ograniczeniach, bo przy właściwej osobie nie musisz się już bać, ani grać kogoś, kim tak naprawdę nie jesteś.

 

JAKIE JEST NAJWAŻNIEJSZE PYTANIE ZADAWANE W UDANYM ZWIĄZKU?

„Co jest ważne dla mnie?”

Każdego dnia zadawaj sobie powyższe pytanie i odpowiadaj na nie, bo stanowi ono gwarancję, aby utrzymać udany związek. Dlaczego takie, a nie inne pytanie? Bo daje możliwość zobaczenia rzeczy, których do tej pory nie widziałeś i nie doświadczyłeś…. bo zaczynasz myśleć, mówić oraz robić to, co należy… bo zaczynasz zastanawiać się nad tym, jakby to było, gdyby mój partner/partnerka traktował/a mnie tak, jak ja jego/ją?

Więc… CO JEST WAŻNE DLA CIEBIE W ZWIĄZKU…?

„Bliskie Rozmowy”… otworzą przed Tobą nowy wymiar bliskości i jedności – TUTAJ pobierz sobie fragment mojej książki…

…a teraz włącz sobie poniższy utwór… Odpręż się oddychając głęboko i wsłuchaj się w każdą nutę… Pozwól sobie na chwile, które unoszą i dają ukojenie…

 

Artykuł napisany 10.06.2014 –  edytowany dnia: 10.03.2016.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *